15 Kasım 2010 Pazartesi

Bayram

Benim bayramlarım hiç eskimedi bu yaşıma kadar hep aynıydı bayramlar. Öznelerde değişlikler olmak zorunda kaldı o kadar. Her bayram rutin şeyler olmasına rağmen ben hala heyecanlanıyorum. Yeni kıyafet almakla bayramlık almak arasında uçurumlar kadar fark var. Günler önceden bayramlık bakmaya gidilir. Bayramlıkta sınır olmaz her zaman giyerim olayı da yoktur. Mavi mavi ayakkabılar, tuhaf tuhaf etekler giyebilirsin ama bayramdan önce o kıyafetler giyilmez benim için hala böyle. Annem az önce ütüledi elbisemi. Ben bayram sabahına yetişecek lokumun cevizlerini ayıklarken. 
Elbiseler, lokum, tatlı, şeker toplamaya gelen çocuklara verilecek bozuk paralar hazırsa uyumamız için bir engel yoktur
Bayram sabahı erkenden musluklar açılır bereket olsun diye. Değişik bir telaş olur. 
Evde hazırlanıp babamın kurbanları halledip eve gelmesini bekleriz evin en küçüğü olarak 1.derece yakınlardan hala bayram harçlığı alıyorum. 
Kahvaltı faslı bittikten hemen sonra bayram ziyaretlerine başlanır. Ben hala gidiyorum o ziyaretlere, şeker toplamaya.
Arife günü mezarlığa gidilmediyse ilk mezarlığa gidilir.
artık dedemler olmasada dayımlarda onlarca ender çikolatayı yiyorum. Bayram değilse hiç yemem ender çikolatayı. Bir bayram klasiğidir  renkli kağıda sarılı ender çikolatalar.
Anne tarafı baba tarafı neredeyse 2 gün gezeriz. Onun için bütün bayramlarım dolu dolu geçer.
Seviyorum böyle günleri ben gelenekselciyim. Bayramı tatil olarak değerlendirir miyim bilmiyorum ama eğer bir gün bayramda tatilde olursam çok üzülürüm heralde.
şimdiden herkesin bayramı kutlu olsun..

0 yorum: